Faktura je důležitým dokumentem, který používají firmy a podnikatelé k účtování a evidenci finančních transakcí. Je to oficiální dokument, kterým podnikatelé žádají o zaplacení za poskytnuté zboží nebo služby. V následujících řádcích je přehled toho, co by měla faktura obsahovat a jak ji správně vystavit.

Co je to faktura?

Faktura je oficiální dokument, který obsahuje údaje o prodeji zboží nebo služeb. Jedná se o důležitý nástroj, který umožňuje podnikatelům a firmám zaznamenávat své finanční transakce. Faktura obsahuje informace o prodeji, včetně názvu zboží nebo služby, množství, ceny, datumu prodeje a platby, názvu a adresy kupujícího a prodávajícího, a další údaje.

Co by měla faktura obsahovat?

Faktura by měla obsahovat následující údaje:

 1. Název a adresa prodávajícího – musí být uvedeny všechny potřebné údaje, včetně kontaktních informací.
 2. Název a adresa kupujícího – musí být uvedeny všechny potřebné údaje, včetně kontaktních informací.
 3. Číslo faktury – každá faktura musí mít jednoznačné číslo, které usnadní pozdější identifikaci.
 4. Datum vystavení faktury – datum, kdy byla faktura vytvořena.
 5. Datum splatnosti – datum, kdy musí být faktura zaplacena.
 6. Popis zboží nebo služby – musí být uvedeny všechny potřebné informace, včetně názvu, popisu, množství a ceny.
 7. Celková částka k úhradě – musí být uvedena celková částka k úhradě, včetně daně a ostatních poplatků.
 8. Bankovní spojení prodávajícího – musí být uvedeno bankovní spojení prodávajícího, na které je možné platbu uskutečnit.
 9. Další podrobnosti – mohou zahrnovat například fakturační podmínky, číslo objednávky a další údaje.

Jak správně vystavit fakturu?

 1. Zvolte vhodný nástroj pro vytváření faktur – existuje mnoho různých nástrojů, které vám umožní vytvářet faktury, jako například fakturační software, tabulky nebo šablony.
 2. Vyberte správný formát faktury – faktury mohou být vytvářeny v různých formátech – PDF, Word, Excel a dalších.
 3. Uveďte všechny potřebné údaje – ujistěte se, že faktura obsahuje všechny potřebné údaje, včetně čísla faktury, názvu a adresy prodávajícího a kupujícího, popisu zboží nebo služby, celkové částky k úhradě a dalších podrobností.
 4. Uveďte platné daňové údaje – ujistěte se, že faktura obsahuje platné daňové údaje, včetně identifikačního čísla pro DPH.
 5. Zkontrolujte fakturu před odesláním – před odesláním faktury ji pečlivě zkontrolujte, aby se ujistili, že neobsahuje chyby a všechny údaje jsou správné.

Vytváření faktur může být pro podnikatele a firmy důležitou částí jejich účetnictví a správy financí. Dodržování standardů pro správné vystavování faktur je klíčové pro zajištění úspěšného podnikání. Použití nástrojů pro vytváření faktur může podnikatelům usnadnit a zefektivnit proces fakturace.

Faktura

Každá faktura musí mít jednoznačné číslo, které usnadní pozdější identifikaci

Nástroje pro vytváření faktur

Fakturoid.cz

Fakturoid.cz je oblíbený online nástroj pro tvorbu faktur, který je využíván mnoha malými podniky a živnostníky. Tento nástroj umožňuje snadno a rychle vytvářet faktury, evidovat platby a zákazníky a sledovat stav faktur. Mezi hlavní výhody Fakturoid.cz patří uživatelsky přívětivé rozhraní, intuitivní ovládání, podpora opakovaných faktur a automatické fakturace, možnost vytvoření vlastních šablon faktur, propojení s bankovními účty a integrace s dalšími nástroji a aplikacemi, jako jsou například e-shopy, platební brány, nebo účetní programy. Fakturoid.cz také nabízí přehledné statistiky a reporty, které vám umožní snadno sledovat stav vašeho podnikání a hospodaření s financemi. Tento nástroj je placený, avšak nabízí bezplatnou zkušební verzi, kterou si můžete vyzkoušet před tím, než se rozhodnete pro placenou verzi.

Money S3

Money S3 je komplexní účetní a fakturační software, který je populární a využívají ho hlavně malé a střední podniky. Tento software umožňuje spravovat účetnictví, tvorbu faktur, evidenci skladu, sledování pohledávek a závazků a další funkce spojené s finanční správou firmy. Mezi hlavní výhody Money S3 patří široké spektrum funkcí a možností, uživatelsky přívětivé rozhraní, jednoduché ovládání a možnost přizpůsobit si software podle potřeb uživatele. Software také umožňuje evidovat platby od zákazníků a sledovat stav faktur. Money S3 je placený software, ale nabízí bezplatnou zkušební verzi, kterou si můžete vyzkoušet před tím, než se rozhodnete pro placenou verzi. Software také nabízí podporu v češtině a dalších jazycích, což jej dělá vhodným pro firmy s mezinárodními aktivitami.

Studujte kurz účetnictví

Flowii

Je to online nástroj pro správu fakturace a financí, který usnadňuje podnikatelům a malým firmám celý proces fakturace a účetnictví. Flowii umožňuje vytvářet, odesílat a sledovat faktury, spravovat platby od zákazníků a sledovat stav financí v reálném čase. Kromě toho nabízí také další funkce, jako například správu nákladů, evidence pohledávek a zadávání bankovních transakcí. Flowii je ideální pro podnikatele, kteří chtějí usnadnit své finanční procesy a ušetřit čas a peníze.

iDoklad

Je online nástroj pro vystavování faktur a evidenci příjmů a výdajů, který je určen zejména pro malé podnikatele, živnostníky a OSVČ. Tento nástroj nabízí celou řadu funkcí, jako například vytváření faktur, automatickou evidenci příjmů a výdajů, vyhledávání v účetních dokladech, evidenci plnění daně z přidané hodnoty a mnoho dalšího. iDoklad umožňuje ukládání dokumentů a faktur v cloudu, kde jsou v bezpečí a dostupné odkudkoliv a kdykoliv. Tento nástroj má také mobilní aplikaci, díky které můžete své dokumenty spravovat i na cestách. iDoklad je celkově velmi užitečný a praktický nástroj pro správu fakturace a účetnictví.