Jak a také k čemu slouží zkušební doba? V dnešním článku se podíváme na kompletní průvodce zkušební dobou od její délky a podmínek až po neobvyklé situace, které se vám mohou přihodit. Jak postupovat v případě nemocenské, těhotenství nebo změny pozice?
Obsah:
Zkušební doba: k čemu slouží a jaká je její podoba
Zkušební doby se nemusí bát ani zaměstnanci, ani zaměstnavatelé. Dalo by se totiž říci, že slouží k ochraně obou stran. Sjednává se v pracovní smlouvě a vždy by měla být vyhotovena písemně a podepsána oběma stranami. Tento krok by měl být učiněn nejdéle v den nástupu na pracoviště.
Takzvaná zkušebka poskytuje časové období na začátku pracovního vztahu, ve kterém může každá ze stran bez problémů a snadno odstoupit od smlouvy.
Z pohledu zaměstnance se lidé zkušební doby často bojí a prožívají nejistotu. Jestliže patříte mezi ně, zahoďte své obavy a snažte se soustředit na pracovní činnost. I pro vás totiž zkušebka funguje jako zkouška dané pracovní náplně a ověření toho, zda se vám práce, kolektiv i prostředí líbí. Zaměstnavatelé navíc nemají důvod zbytečně měnit zaměstnance po pár týdnech, ani jim se to totiž nevyplatí.
Zaměstnavatelům zase toto období ukáže, jak pracovník zvládá své povinnosti, učí se novým věcem a mohou si ověřit, zda se zaměstnanec pro danou práci hodí.
Zákoník práce neukládá povinnost zkušební doby: nemusíte se tedy se zaměstnavatelem dohodnout na žádném časovém období na zkoušku. Zaměstnavatel vás pak nemůže tak snadno vyhodit, ale ani vy neodejdete jen tak. Minimální délka zkušební doby není stanovena, za to maximální ano. Zkušební doba tedy může nejdéle trvat 3 po sobě jdoucí měsíce, u vedoucích pozic až 6 měsíců.
Podání výpovědi ve zkušební době
Toto období je známé tím, že pracovní poměr může být rozpuštěn ze dne na den a bez udání důvodu (a to z obou stran). I přesto, že se jedná o ulehčení zdlouhavé byrokracie, měla by být výpověď vyhotovena písemně a doručena druhé straně jinak není platná. Na odstupné zaměstnanec nárok nemá.
Tip: Váháte, zda odejít z práce, která vás nebaví. Sepsali jsme pro vás 5 ukazatelů, kteří vám jasně prozradí, že je čas na změnu práce.
Zkušební doba a neobvyklé situace:
V rámci zkušební doby se může stát mnoho zajímavých situací, které si dopředu nenaplánujete. Na některé z nich se nyní podíváme z hlediska zákoníku práce.
Těhotenství
Jakmile žena zjistí, že otěhotněla, nemá povinnost oznamovat tuto skutečnost zaměstnavateli. Klidně tedy může vyčkat (pokud jí to zdravotní stav a povaha práce dovolí) na skončení zkušební doby a teprve za několik měsíců těhotenství oznámit. Těhotná žena navíc nesmí být z tohoto důvodu propuštěna (platí i při zkušební době). Důvodem pro propuštění se může stát jedině jiná událost například snižování počtu zaměstnanců nebo zrušení pozice apod.
Nemocenská
Pracovník může i během zkušební doby nastoupit na nemocenskou – to je i z povahy věci logické. Zákon jej před propuštěním chrání pouze prvních 14 dní nemocenské, poté jej zaměstnavatel může vyhodit.
Dny strávené na nemocenské se do zkušebky nepočítají a automaticky se toto období o stejný počet dnů prodlužuje.
Tip: Chystáte se na rekvalifikační kurz? Přečtěte si náš článek o tom, jak se na rekvalifikaci připravit a úspěšně ji zvládnout.
Prodloužení zkušebky
Někdy se stává, že zaměstnavatel nevědomě (i vědomě) porušuje zákoník práce, když chce pracovníkovi zkušební dobu prodloužit. Tato lhůta nesmí být dodatečně prodlužována a tudíž tento postup nelze zvolit.
Jedinou výjimku představuje celodenní absence v práci (dovolená, nemoc, lékař), kdy se zkušebka tedy může navýšit o tyto dny, kdy zaměstnanec nebyl na pracovišti. Dále také platí, že by zkušební doba neměla činit více jak polovinu pracovního poměru. Při krátkodobých úvazcích (například na 4 měsíce) by tedy měla i zkušební doba představovat adekvátní část (v tomto případě max. 2 měsíce).
Změna pozice
I v případě povýšení nebo změny pracovní pozice platí, že u jednoho zaměstnavatele můžete absolvovat pouze jednu zkušební dobu. Změna pracovního poměru tedy neumožňuje zaměstnavateli opětovné sjednání této lhůty na zkoušku. Jestliže vás povýší (a to i v rámci zkušebky) nebo přeřadí jinam, měl by být vyhotoven dodatek ke smlouvě, který novou zkušební dobu nezahrnuje.
Jediným případem, kdy toto pravidlo neplatí, je dosazení pracovníka na vedoucí pozici.
Možná vás napadá, jak se řeší situace, kdy nastupujete ke stejnému zaměstnavateli podruhé. Pokud by se pracovní poměr rušil a znovu obnovoval jen za účelem sjednání nové zkušební doby (typicky okamžitě po sobě), jednalo by se o obcházení zákona. V případě, že k danému zaměstnavateli nastupujete znovu po několika měsících nebo letech, kdy byl pracovní poměr rozvázán, mohla by se pravděpodobně zkušebka znovu sjednat.
Jaké zajímavé situace potkaly vás? Podělte se námi v komentářích nebo se zeptejte na to, co vám stále není jasné.
Dobrý den,jsem ve zkušební době a týden před vypršení doby jsem dala výpověď.Má zaměstnavatel na mě nějaké páky?
Marto, výpověď ve zkušební době můžete podat bez udání důvodů. Žádné páky na vás zaměstnavatel mít nemůže. Je ale nutné ji podat písemně včetně všech náležitostí. Hezký den
Dobrý den, jsem ve zkušební době v nové práci a v mezičase mi byla nabídnuta lépe placené pozice od 1.4. u jiné společnosti. K současnému zaměstnavateli bych se chtěla zachovat férově a oznámit mu můj odchod dříve, ať může na mé místo začít hledat někoho jiného. Jaká může být maximální prodleva ve dnech mezi ukončením stareho zaměstnání a začátku nového, abych se nemusela hlásit na úřad práce? Můžu starému zaměstnavateli podat výpověď alespoň týden před koncem měsíce, aniž bych se musela na ÚP registrovat? Děkuji za odpověď.
Ve zkušební době neexistuje slovo „výpověď“. Jedná se o Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, nejedná se tedy o klasickou výpověď.
Nastoupil jsem na rekvalifikační kurz zámečník, úspěšně dokončil a nastoupil do Škoda Transportation jako zámečník/v zacviku. Po 10 dnech mi dnes byla dána nový dodatek smlouvy na změnu strojní zámečník. Práce mi tu ale mic nesedí a chtěl bych odejít. Ale v dodatku první smlouvy je penalizace při odchodu cca 65000kč.Mohu odejít bez sankce nebo částku za rekvalifikační kurz musím i tak uhradit?
Zdeňku, pokud jste podepsal pouze dodatek ke smlouvě (neuzavřel jste jinou), tak penalizace z původního dodatku by měla být platná. Ale takhle na dálku bez dalších informací jen tipuji. Raději se běžte poradit na úřad práce, pokud jste absolvoval rekvalifikační kurz přes něj. Hezký den
dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou, teď se po třech letech vracím z rodicaku a zaměstnavatel mě chce dát zkušební dobu, není to nesmysl? děkuji za odpověď
Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, zaměstnavatel by neměl mít důvod vás dávat na zkušební dobu. Zkušební doba se obvykle používá u nových zaměstnanců, kteří právě nastupují do práce. Konzultujte případně s inspektorátem práce.
Dobrý den,
má u zaměstnavatele smlouvu na dobu určitou, která byla již 2x prodloužena. Mám být povýšena na vedoucí pozici. Jestli to chápu správně, je tam dle zákona zkušební doba 6 měsíců a měla bych dostat smlouvu na dobu neurčitou? Jak to prosím je? Děkuji
Dobrý den, zkušební doba může být opravdu až 6 měsíců. Nicméně v praxi se setkávám spíše s obvyklými třemi. Navíc, pokud už jste u zaměstnavatele nějakou dobu pracujete, může pouze změnit smlouvu na dobu neurčitou a zkušební dobu už neuplatnit. Doba určitá může být pouze dvakrát po sobě, pak následuje smlouva na dobu neurčitou.
Dobry den, nastupuji znovu ke stejnemu zamestnavateli po 1 mesici. Opravdu nemuzu mit druhou zkusebni dobu? HR tvrdi, ze muzu. Diky
Dobrý den, zkušební dobu lze platně sjednat znovu v případě, že jste předtím vykonával odlišný druh práce, i když jste u téhož zaměstnavatele již dříve pracoval.
Dobrý den,
když k nám po roce a půl nastupuje zaměstnanec na stejnou pozici, ze které k nám odcházel (měl 6m zkušebku a dobu neurčitou), můžeme s ním tedy zkušební dobu sjednat znovu?
Děkuji
Dobrý den, ano, je možné sjednat znovu zkušební dobu se zaměstnancem, který k vám nastupuje po delší době na stejnou pozici. Zkušební doba je součástí pracovní smlouvy a její sjednání závisí na dohodě obou stran. Pro detaily doporučuji zákon č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.
Dobrý den, když je se mnou zaměstnavatel spokojeny, ale chtěl bych na nižší pozici kvůli tomu aby mě nemuseli zaučovat když chci příští rok na školu, takže bych skončil. Může mě vyhodit?
Předem děkuju
Dobrý den, pokud si přejete přejít na nižší pozici a zaměstnavatel s vámi je spokojen, je nejlepší tuto situaci nejprve otevřeně prodiskutovat. Zaměstnavatel vás nemůže vyhodit jen proto, že si přejete změnu pozice. Avšak pokud by na nižší pozici nebylo volné místo nebo by nebyly důvody pro vaše přeřazení, mohl by se postavit proti tomuto kroku. V takovém případě byste mohl zvážit dohodnuté ukončení pracovního poměru.
Dobrý den,
momentálně mám do konce zkušební doby cca 3 týdny a zaměstnavatel mě chce dát na jinou pracovní pozici s tím, že bych na ní byl od následujícího měsíce. Když změnu pozice podepíšu nyní, připravím se tím o zbytek zkušební doby nebo ne? Díky
Zkušební doba je sjednána v pracovní smlouvě a neměla by přesáhnout tři po sobě jdoucí měsíce. Pokud měníte pracovní náplň, či pozici, domnívám se, že toto nemá na délku sjednané zkušební doby vliv.
hezký večer,
skončila my pracovní smlouva na dobu určitou.Byla na jeden rok i ze zkušební dobou.
Smlouvu mi daly novou na dobu neurčitou a znovu napsaly 3 měsíční dobu zkušební.
Musím mít znovu zkušební dobu, když budu dělat stejnou práci. Ivana
Dobrý den, zákoník práce v této situaci umožňuje sjednání nové zkušební doby.
Dobrý den,
pokud má zaměstnanec dobu urcitou na 1 rok a 3 měsíce ZD, ke konci ZD si nejsem úplně jistá tak uzavře nový dodatek na dobu určitou- 3 mesice již bez zkusebni doby. lze takto udělat?
Dobrý den,
po dohodě jsem ukončila PP ve zkušební době ke 20.dni v posledním měsíci ZD.Pobiram 1.st.ID,a ve vyplatnici za 2mesic ZD sleva na invaliditu nebyla zohledněna, zřejmě chyba účetního (dojlad o ID i podepsane Prohlášení účtárna má).Jak požádat o napravu do vyplatnice za poslední mesic ZD?A za treti měsíc ZD mam na slevu nárok?Dekuji
Dobrý den, Martino, myslím, že nejjednodušší bude zeptat se přímo mzdové účetní vašeho zaměstnavatele a požadavek na nápravu sdělit přímo jí.
Dobrý den,
Zkušební doba mi byla určena na 3 měsíce od 24. června. Když jsem podala písemnou výpověď ke 20. srpnu, s tím, že mým posledním dnem v práci bude 31. srpna, není má výpověď neplatná, když mé působení ve firmě reálně převýší zkušební dobu?
Děkuji.
Dobrý den, podle mě to je v pořádku, nicméně to zkonzultujte se svým zaměstnavatelem.
Dobrý den,
kdyz ukončí zaměstnavatel 3měsíční zkušební dobu, je možne jít potom na nemocenskou?Bude placena?
Dobrý den, nevím zda jsem přesně pochopila dotaz, nicméně pokud již došlo k ukončení pracovního poměru, tak u koho chcete nastoupit na nemocenskou?
Navazuji na váš text: „V případě, že k danému zaměstnavateli nastupujete znovu po několika měsících nebo letech, kdy byl pracovní poměr rozvázán, mohla by se pravděpodobně zkušebka znovu sjednat.“
„Mohla by se pravděpodobně zkušebna znovu sjednat?“ Mohla pravděpodobně, nebo mohla určitě? Po jak dlouhé době mohu znovu sjednat při návratu zaměstnance do prac.poměru znovu zkušební dobu?
Děkuji
Dobrý den, to já Vám nedovedu říci, jelikož Zkušební doba na počátku pracovního poměru není automatická a není ze zákona povinná. Zaměstnanec a zaměstnavatel se na ní musejí dohodnout. Podmínky sjednání zkušební doby jsou zakotvené v zákoníku práce. Uvedla jste situaci, kdy si dovedu představit, že od zkušební doby upustí, jelikož danou osobu po pracovní stránce zná. Ale nedovedu posoudit, jak se v této situaci zaměstnavatel zachová a je to v jeho kompetenci. Píšu mohla, nikoliv musela viz zákoník. Pokud byl pracovní poměr ukončen a jedná se o novou pracovní smlouvu, mohou sjednat zkušební dobu, pokud chtějí.