Jako copywriter, redaktor či jiný kreativní profesionál potřebujete často kvalitní obrázky a grafiku pro vaše projekty. Avšak, stahování obrázků z internetu může být problematické, pokud nevíte, jaké databáze použít. V tomto článku se podíváme, jaká je nejlepší databanka pro stahování obrázků a grafiky, včetně těch zdarma a těch, za které je třeba platit.

Nejlepší databanka pro stahování obrázků a grafiky

Existuje mnoho databází, které nabízejí obrázky a grafiku pro kreativní profesionály. Zde je několik z nejpopulárnějších:

 • Unsplash: Unsplash je jednou z nejoblíbenějších databází pro stahování obrázků. Nabízí široký výběr kvalitních obrázků, které jsou zdarma a lze je používat bez omezení.
 • Pexels: Pexels je další populární databáze pro stahování obrázků a grafiky. Nabízí širokou škálu obrázků, které jsou zdarma a lze je také používat bez omezení.
 • Shutterstock: Shutterstock je jednou z největších a nejstarších databází pro stahování obrázků. Nabízí více než 300 milionů obrázků, ale většina z nich je za poplatek.
 • Adobe Stock: Adobe Stock je databáze pro stahování obrázků a grafiky od Adobe, jednoho z největších softwarových výrobců. Nabízí široký výběr kvalitních obrázků, většina z nich je za poplatek, ale nabízí i výběr obrázků zdarma.

Databanky zdarma

Pokud hledáte kvalitní obrázky a nechcete za ně platit, existuje mnoho dobrých databází zdarma. Zde jsou některé z nejpopulárnějších:

 • Pixabay: Pixabay je jednou z nejoblíbenějších databází pro stahování obrázků. Nabízí širokou škálu obrázků zdarma, které lze používat bez omezení.
 • Freepik: Freepik je další populární databáze pro stahování obrázků a grafiky zdarma. 
 • Canva: Canva je vynikající platforma pro návrh grafiky a designu, ale nabízí také databázi s mnoha obrázky a grafikou zdarma, kterou můžete použít ve svých projektech.
 • Burst: Burst je databáze s obrázky od Shopify, která nabízí kvalitní obrázky zdarma pro komerční i nekomerční použití.
databanka

Výběr správné databanky může být klíčový pro úspěšné použití obrázků ve vašich projektech

Co si dát pozor při stahování obrázků

Při stahování obrázků je důležité dát si pozor na několik věcí:

 • Licence: Ujistěte se, že máte správnou licenci pro použití obrázku ve svém projektu.
 • Rozlišení: Pokud potřebujete obrázek pro tisk, ujistěte se, že má dostatečné rozlišení.
 • Autorská práva: Dbejte na autorská práva a nevyužívejte obrázky, které jsou chráněny autorským právem bez povolení.
Studujte kurz marketingu

Databanka: Důležité aspekty používání

Jedním z takových aspektů je způsob, jakým jsou obrázky uloženy a organizovány v databázi. Některé databáze mají velmi pečlivě organizované kategorie a štítky, což usnadňuje vyhledávání a používání obrázků. Další databáze mohou být méně strukturované, což může být pro uživatele obtížnější.

Dalším důležitým aspektem jsou licence, které jsou s obrázky spojeny. Některé databáze nabízejí obrázky zdarma k použití v jakémkoli projektu, zatímco jiné databáze nabízejí obrázky za poplatek nebo mají omezení týkající se toho, jak mohou být obrázky použity. Je důležité vědět, jaká licence je s obrázkem spojena, abyste se vyhnuli porušení autorských práv.

Dále je důležité zvažovat kvalitu obrázků v databázi. Některé databáze mohou mít více profesionálně vytvořených obrázků, zatímco jiné mohou mít více amatérských fotografií. Je dobré zvažovat, jaký typ obrázků potřebujete pro svůj projekt a zvolit si databázi, která obsahuje odpovídající kvalitu obrázků.

Celkově lze říci, že výběr správné databáze může být klíčový pro úspěšné použití obrázků ve vašich projektech. Je důležité zvážit kvalitu, organizaci, licence a další faktory, aby byl výsledný projekt co nejlepší.

Závěr

Stahování obrázků může být pro copywritery, redaktory či kreativní profesionály náročné, ale správná volba databáze může usnadnit celý proces. Dbejte však vždy na správnou licenci, rozlišení a autorská práva při používání obrázků ve svých projektech. Pokud si nejste jisti, zda máte oprávnění obrázek použít, je lepší se poradit se správcem databanky.

V neposlední řadě, mějte na paměti, že použití správného obrázku může být klíčové pro úspěšnou prezentaci vašeho produktu nebo služby. Proto si vybírejte pečlivě a zvažte, zda stojí za to investovat do kvalitních obrázků za poplatek, které mohou vašemu projektu dodat na profesionálnosti a věrohodnosti.