Nakupování a následná platba kartou přes internet se dnes stala běžnou činností. S tím, jak roste popularita online nákupů, roste i počet kybernetických hrozeb. Je proto důležité znát nejen proces platby kartou přes internet, ale také jak ji provést bezpečně. Jak bezpečně platit kartou na internetu? To se dozvíte v následujících řádcích.

Jak funguje platba kartou přes internet?

Proces platby kartou přes internet je relativně jednoduchý. Když zákazník vybere zboží nebo službu a přejde k platbě, zadá údaje své platební karty:

 • Číslo karty
 • Datum expirace
 • Jméno držitele
 • CVV/CVC kód

Platební brána pak předá tyto informace bance a platebnímu systému, kteří ověří platnost karty a provedou platbu.

Povolení internetových plateb

Před tím, než budete moci provádět internetové platby kartou, je důležité mít povolení pro tyto transakce od vaší banky. To můžete udělat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo se stavit přímo do své banky.

Bezpečný limit

Nastavte si na platební kartě limit pro internetové platby. Tímto způsobem omezíte ztrátu v případě, že se k údajům o kartě dostane někdo neoprávněný a provede transakci.

platba na internetu

5 rad, jak zbytečně neriskovat

Mezi hlavní zásady, jak bezpečně platit kartou na internetu patří např. tyto:

 1. Nakupujte pouze na důvěryhodných eshopech – ověřte si recenze eshopu a jeho historii.
 2. Zkontrolujte adresu URL platební brány adresa by měla začínat „https://“ a obsahovat symbol zámku.
 3. Nepoužívejte veřejné wifi pro platby kartou veřejné wifi sítě nemají často dostatečné zabezpečení, což může umožnit kybernetickým útočníkům snadný přístup k vašim údajům o platební kartě.
 4. Pozor na phishingové emaily a podvodné stránky nikdy neklikejte na odkazy v emailech a zadávejte údaje o kartě pouze na stránkách eshopu.
 5. Pravidelně kontrolujte výpisy z karty v případě podezřelých transakcí ihned kontaktujte banku a platbu reklamujte.

Jednorázová platební karta

Jednorázová platební karta, jako je například funkce dostupná v rámci služby Revolut, je bezpečnostní funkcí, která umožňuje uživatelům provádět online platby bez nutnosti poskytovat své platební údaje.

Jak to funguje?

 1. Generování karty: Uživatel si v mobilní aplikaci či internetovém bankovnictví vygeneruje jednorázové platební údaje, včetně čísla karty, data vypršení platnosti a CVV kódu.
 2. Platba: Když chce uživatel provést online platbu, zadá tyto vygenerované údaje do platby, stejně jako by to udělal s běžnou platební kartou.
 3. Omezení platnosti: Tyto jednorázové údaje mají omezenou platnost, obvykle pouze pro jednu konkrétní transakci nebo po omezenou dobu, což zajišťuje, že nemohou být znovu použity ani zneužity po jednorázové platbě.
 4. Bezpečnostní opatření: Tato funkce zvyšuje bezpečnost online transakcí, protože reálné platební údaje nejsou sdíleny s obchodníkem. To snižuje riziko zneužití údajů, protože i když by útočník získal jednorázovou platební kartu, nemohl by ji použít k provedení dalších transakcí.

Pojištění internetových rizik

Pojištění internetových rizik je specifický druh pojištění, který poskytuje ochranu proti finančním ztrátám. Jedná se o způsob, jak minimalizovat finanční riziko spojené s zneužitím platebních karet v online prostředí.

Naučte se programovat v našem kurzu

 

Reklamace platby se týká situace, kdy majitel platební karty zjistí, že byla z jeho platební karty provedená platba, která nebyla jeho iniciativou, takže došlo k zneužití platební karty. Majitel karty se obrátí na svou banku s žádostí o vrácení peněz nebo vyřešení problému. Zde je obvyklý postup pro reklamaci platby:

 1. Kontaktujte banku: Pokud nebyl problém vyřešen přímo s obchodníkem, majitel platební karty by se měl obrátit na svou banku. Banky mají svůj proces pro reklamace platby a mohou poskytnout pomoc při získání zpět peněz.
 2. Podání reklamace: Majitel karty by měl podat reklamaci a poskytnout veškeré relevantní informace o transakci, včetně data, čísla transakce a důvodu reklamace.
 3. Vyšetření: Banka provede vyšetření reklamace. To zahrnuje komunikaci s obchodníkem a prověření platby.
 4. Rozhodnutí o reklamaci: Na základě provedeného vyšetření banka nebo platební poskytovatel rozhodne o reklamaci. Pokud je reklamace uznána, bude majiteli platební karty platba vrácena.

3D Secure

3D Secure je bezpečnostní protokol, který chrání platby kartou online. Po zadání údajů o kartě budete přesměrováni na stránku banky, kde budete muset zadat další ověřovací údaje, nejčastěji ověření v internetové bance nebo opsání SMS kódu.

Potvrzení online platby kartou

Od 1. ledna 2021 se v Evropské unii změnila pravidla pro platby kartou online. Nově už není nutné potvrzovat každou platbu SMS kódem, nebo ověřením v bankovní aplikaci. Toto pravidlo se ale týká pouze plateb do 500 Kč. U plateb nad 500 Kč je stále nutné provést 3D Secure ověření.

I přes rizika, která jsou spojena s platbami kartou přes internet, existuje mnoho způsobů, jak je minimalizovat a provádět online platby bezpečně a spolehlivě. Dodržování bezpečnostních rad a využívání moderních technologií může zajistit bezpečnost vašich finančních prostředků a ochranu před kybernetickými hrozbami.