Školení řidičů referentů se týká každého zaměstnance, který ke své práci využívá služební vůz. Pro zajištění bezpečnosti podléhá řidič referent potřebám pravidelného proškolení.
Obsah:
Jak často musí být školení řidičů?
Řidiči referenti jsou zaměstnanci, kteří v pracovní době využívají služební automobil nebo i soukromé vozidlo k přepravě osob, zboží nebo materiálu. Tzn., že řídí vozidlo během služební cesty. Je jedno, jestli vyjíždí pravidelně nebo jednou za rok. Rozdíl mezi řidičem referentem a řidičem z povolání je ten, že řízení u řidiče referenta není hlavní pracovní náplní. Mezi řidiče referenty spadají i pracovníci, kteří řídí vozidlo mimo silnice, například ve skladu apod.
Povinné školení řidičů referentů není zákonem blíže specifikována. Každý zaměstnavatel si jej určuje sám. Ideální frekvence proškolení řidičů referentů je jednou za rok případně tehdy, dojde-li k legislativním změnám.
Řidič z povolání
Na rozdíl od řidiče referenta je řidič z povolání takový zaměstnanec, jehož hlavní náplní práce je řízení vozidla. Taková pracovní náplň je potvrzena pracovní smlouvou. Další rozdíl je ten, že řidič z povolání potřebuje nejen řidičské oprávnění, ale také profesní průkaz a aby jej získal, je potřeba, aby se účastnil školení profesní způsobilosti. Na konci tohoto školení absolvuje závěrečný test a toto školení je povinné absolvovat každý rok v dané akreditované školící instituci.
Volná živnost – řidič
K tomu, abyste mohli pracovat jako řidič potřebujete živnost koncesovanou, kde je klíčová podmínka právě koncese na silniční motorová vozidla. Koncesovaná živnost je taková, u které stát kontroluje jejich vykonávání. Potřebujete tedy státní povolení na provozování takové živnosti.
Co jsou referenční zkoušky?
Referenční zkoušky jsou zákonem stanovené zkoušky ke zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, případně získáním profesní způsobilosti.
Školení se zaměřuje na znalost právních předpisů, zejména pravidel provozu na pozemních komunikacích, teorie řízení a zásad bezpečné jízdy. Dále také mimo jiné zahrnuje zdravotnickou přípravu, ovládání a údržbu vozidla, znalosti přepravy nebezpečných látek a věcí a dodržování povinností osádek vozidel v nákladní přepravě. Školení ukončujete přezkoušením znalostí. Pokud jste mladší 21 let, tak zkouška zahrnuje i praktickou část, která prověřuje dovednosti v ovládání vozidla a trvá nejméně 15 minut.
Toto pravidelné školení probíhá v celkovém rozsahu 35 hodin do konce pátého roku od data vydání průkazu podle paragrafu 52c. Pravidelné školení je rozděleno do ročních kurzů v rozsahu 7 hodin.
Kolik stojí školení řidičů?
Ceny školení řidičů se liší podle toho, zda jde o školení řidičů z povolání nebo o školení řidičů referentů. V případě, že si školení řidičů referentských vozidel objednáte online formou přes skolenibozp.cz je cena za osobu na rok 100 Kč. Od 50 zaměstnanců nabízejí hromadné slevy. Školení řidičů z povolání taktéž platí zaměstnavatel.
Zákon č. 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování způsobilosti k řízení motorových vozidel uvádí, že pravidelné školení řidičů je prohlubováním kvalifikace podle zvláštního právního předpisu.
To je důvod, proč by měl zaměstnavatel toto školení hradit ze svého. Pak záleží na instituci, kde si školení řidičů zvolíte. Vstupní školení řidičů na 140 hodin se může pohybovat kolem 25.000 Kč, na 280 hodin kolem 42.000 Kč. Obnovovací školení kolem 7.000 Kč.
Jak dlouho trvá získání profesního průkazu?
Abyste získali profesní průkaz, absolvujete výcvik. Toto školení trvá cca 140 hodin a zahrnuje praktickou i teoretickou část. Po ukončení školení vyplníte testy na profesní průkaz, které ověřují vaše znalosti ve všech oblastech, které byly na školení probírány. Tyto testy se skládají z 80 otázek zahrnující například okruhy jako je teorie pokročilého racionálního řízení a zásady bezpečné jízdy, bezpečnost provozu vozidla nebo teorie dopravního trhu a hospodářského prostředí.
Nejen testy vám však zaručí profesní průkaz. Na dopravním odboru musíte doložit posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Ten vám vydá váš praktický lékař s platností na 2 roky. Pokud řídíte vozidlo nad 7,5 tuny, musíte podstoupit i dopravně psychologické a neurologické vyšetření.
Pro získání profesního průkazu vám také musí být alespoň 21 let, v případě skupin vozidel D a DE je hranice 23 let. Pokud byste chtěli získat profesní průkaz ještě dříve, můžete složit zkoušky už v 18 letech. Toto školení je však s rozšířenou výukou o rozsahu 280 hodin a je určeno pro skupiny C a CE a ve 21 letech pro D a DE.